دسته بندی نشده

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف ( بهمن 1400 )

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف ( بهمن 1400 )

ما سعی می‌کنیم مطالب این صفحه را به طور مداوم به روز کنیم تا بهترین گزینه های موجود در هر دسته را در اختیارتان بگذاریم. هر وقت مدل جدیدی به بازار می‌آید سعی می‌کنیم امکانات آن را در برابر قیمتی که دارد بسنجیم و اگر از نظر کارشناسان ما قابلیت‌های مناسبی داشتند، آنها را جایگزین مدل‌های قدیمی‌تر می‌کنیم.

موقع انتخاب دوربین، همه چیز بستگی به بودجه و نیازهای شما دارد. قبل از هر کاری، فکر کنید و مشخص کنید چه کاربردها و نیازهایی برای شما در اولویت است بعد مدل‌هایی که معرفی کردیم را مرور کنید.

بهترین دوربین عکاسی یا فیلمبرداری کدام مدل است؟ جواب کوتاهی دادن دادن به این سوال واقعا کار سختی است اما ما تلاش خودمان را کردیم تا در این راهنما مختصر و مفید بهترین دوربین ها را معرفی کنیم.

کاتالوگ میپل راببینید

بیشتر بخوانید : بهترین دوربین های نیکون ( بهمن 1400 )

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف ( بهمن 1400 )

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

بهترین دوربین ها را بر چه اساسی انتخاب کردیم؟

برند های مختلفی در بازار موجودند و هر برند ممکن است چندین مدل با کاربردی نزدیک به هم در بازار داشته باشد که تنها در چند قابلیت جزئی با هم متفاوتند؛ اما همین چند قابلیت ممکن است روی تفاوت قیمت آنها تاثیر زیادی بگذارد و فاصله آنها را از نظر قیمتی با هم زیاد کند.

این دوربین‌ها معمولا دارای لنز‌های قابل تعویض هم هستند که به عکاسان حرفه‌ای اجازه می‌دهند تا از لنز های مخصوص هر شاخه عکاسی روی آن دوربین‌ها استفاده کنند و خود این موضوع باعث می‌شود تا بحث پشتیبانی از لنز‌ها هم اهمیت پیدا کند. 

به همین دلیل ما سعی کردیم که مدل‌های مختلف موجود در بازار را براساس قابلیت و قیمت دسته‌بندی کنیم.

خیلی از مدل‌های فوق‌العاده در بازار هستند که به دلیل پشتیبانی ضعیف لنز‌هایشان یا گران‌قیمت بودن و کمیاب بودن تجهیزات جانبی برای خود دوربین‌ها در لیست ما قرار نمی‌گیرند.

به عنوان مثال دوربین‌هایی که بالاترین امکانات را دارند برای عکاسان سطح بالا با کاربری حرفه‌ای طراحی می‌شوند. چون این افراد معمولا به ذره ذره امکانات دوربین‌هایشان نیاز دارند و می‌خواهند که در هر قسمت، بهترین امکانات را در اختیار داشته باشند.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

ما مدل‌های پرطرفدار بازار را به شما معرفی می‌کنیم که بیشترین بازخورد را از سوی مشتریان داشته‌اند و خود ما هم امکانات آنها را تایید می‌کنیم.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

به جز قیمت چه فاکتورهایی مهم هستنند؟

مسلما قیمت مهم‌ترین فاکتور در دسته‌بندی بهترین دوربین ها است اما تنها فاکتور موثر نیست.

دوربین‌های بسیار گران‌قیمت هم در بازار هستند اما کاربری آنها اصلا برای یک کاربر خانگی طراحی نشده است و خیلی از امکانات آن بدون استفاده می‌ماند.

به همین دلیل ما سعی کردیم دوربین‌ها را براساس دسته کاربری عمومی آنها هم دسته‌بندی کنیم. یعنی در لیست ما دوربین‌هایی را می‌بینید که برای عکاسان حرفه‌ای یا برای عکاسان تازه‌کار یا برای کاربران خانگی و … معرفی شده‌اند.

دسته‌بندی دوربین‌ها از نظر قیمت معمولا اینطور هستند:

این دسته‌بندی فقط با در نظر گرفتن قیمت است.

کاتالوگ میپل راببینید

ارزان‌ترین دوربین‌ها:

دوربین‌های آموزشی برای عکاسان تازه‌کار (ارزان و دارای امکانات اولیه)

افرادی که می‌خواهند تازه به دنیای عکاسی حرفه‌ای وارد شوند، قطعا نباید از دوربین‌های پیشرفته و گران قیمت شروع کنند.

کار کردن با این دوربین‌ها برای کسی که ذوق و علاقه زیادی دارد و هنوز اطلاعات و تجربه زیادی ندارد مناسب نیست.

همه شرکت‌ها مدل های نسبتا ساده، جالب و ارزان قیمتی ساخته‌اند تا علاقه‌مندان به دنیای عکاسی با هزینه و دردسر کمتری یادگیری را شروع کنند.

به همین دلیل مدل‌های ارزان قیمت با امکانات بسیار خوبی در بازار وجود دارند که می‌توانند شما را به یک برند خاص وابسته کنند! ما این مدل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و دلایل انتخاب هر کدام را هم توضیح می‌دهیم.

دوربین‌های ساده (دوربین‌های کامپکت، خانگی و جیبی)

دوربین‌های کوچک و جمع و جوری هستند که قرار است مانند گوشی‌های همراه، همواره در کنار شما باشند.

دوربین‌های این گروه را نمی‌توان جیبی به حساب آورد، هر چند که مدل‌های جیبی هم در آن قرار داده‌ایم. این دوربین‌ها مناسب افرادی است که می‌خواهند در مهمانی یا سفر عکس‌های با کیفیتی ثبت کنند و دانش عکاسی آنچنان بالایی ندارند.

بعد از پیشرفت دوربین‌ موبایل‌ها، از تعداد طرفداران این دوربین‌ها کم شده است.

دوربین‌های میان‌رده‌ها

این دوربین‌ها برای کسانی است که می‌خواهند امکانات حرفه‌ای داشته باشند، اما از طرفی هم نمی‌خواهند ریسک خرید آخرین مدل‌های بازار را بپذیرند مناسب است.

بعضی افراد به این گروه دوربین‌های میان رده می‌گویند چون معمولا از نظر قیمتی بین دوربین‌های مخصوص تازه‌کار‌ها یا Starter و دوربین‌های حرفه‌ای قرار می‌گیرند.

تقریبا در اغلب موارد وقتی عکاسان درباره دوربین‌های رده بالا صحبت می‌کنند، دوربین‌هایی را مد نظر دارند که کیفیت فوق العاده‌ای دارند، اما قیمت آنها مناسب و معقول و البته قابل تهیه برای عموم خریداران است.

ما هم در گروه دوربین های DSLR و هم در گروه بدون آینه‌ها، مدل‌هایی را از این دست معرفی می‌کنیم.

دوربین‌های حرفه‌ای (آخرین فناوری‌های روز دنیا)

منظور ما از دوربین‌های حرفه‌ای، دوربین‌هایی هستند که برای عکاسان حرفه‌ای ساخته شده‌اند. دوربین‌های این گروه معمولا جزو پرچمداران هر برند هستند و طبیعتا هر شرکتی سعی می‌کند بالاترین امکانات و بهترین فناوری‌های خودش را در این دوربین‌ها قرار دهد.

توجه داشته باشید که در بسیاری موارد، امکانات این گروه بعد از چند سال به دوربین‌های ارزان‌قیمت‌تر این شرکت‌ها منتقل می‌شود. پردازشگر، حسگر، قابلیت‌های فیلمبرداری یا امکان پشتیبانی از تجهیزات جانبی خاص، در ابتدا این دوربین‌ها را منحصر بفرد می‌کند، اما به زودی آنها را در دوربین‌های رده بالا هم می‌بینیم.

بنابراین این دوربین ها پرچمدار تغییرات جدیدی هستند که هنوز در مدل‌های مشابه و میان‌رده‌ها وجود ندارند.

گروه‌بندی فنی و تخصصی دوربین‌‌ها

در کنار دسته‌بندی قیمتی، دوربین‌های عکاسی را می‌توان در گروه‌های فنی و کاربردی هم دسته‌بندی کرد.

فارغ از اینکه دوربین‌ها دارای چه قیمت یا کیفیتی هستند، چند گروه جداگانه برای هر کدام در نظر می‌گیریم و در لیستی که به شما معرفی می‌کنیم، از هر کدام آنها بهترین دوربین‌های عکاسی معرفی را می‌کنیم.

دوربین‌های کامپکت

اگرچه اغلب دوربین‌های کامپکت، بدنه‌های کوچکی دارند، اما این روز ها دوربین‌های فوق العاده‌ای با لنز‌های قابل تعویض هم در بازار وجود دارند که بدنه کوچکی دارند. نام کامپکت، از روز های دوری گرفته شده که اغلب دوربین‌های باکیفیت، بدنه‌های بزرگی داشتند. اما این مفهوم چندسالی هست که تغییر کرده است.

امروزه واژه کامپکت را بیشتر درباره دوربین‌هایی به کار می‌بریم که لنز آنها از بدنه جدا نمی‌شود.

هر چند در بین این دوربین‌ها، مدل‌هایی هم هستند که شکل و اندازه آنها بزرگ و تقریبا اندازه دوربین‌های نیمه حرفه‌ای یا حرفه‌ای است، اما لنز ثابت دارند (گاهی اوقات به این دوربین‌ها Bridge می‌گویند).

به طور کلی دوربین‌هایی که لنز قابل تعویض ندارند، معمولا بدنه‌های کوچکی دارند و در هر حال همگی به عنوان کامپکت شناخته می‌شوند. هر چند شاید واقعا در جیب جا نگیرند!

دوربین‌های DSLR

این دوربین‌ها یک مشخصه بسیار مهم دارند: لنز آنها را می‌توان تعویض کرد. این موضوع بسیار مهمی است. لنز‌ها تاثیر مستقیمی روی کیفیت یک دوربین دارند و اینکه شما بتوانید در هر زمان و با توجه به سوژه‌ای که دارید از لنز‌های مخصوص همان سوژه یا شاخه عکاسی استفاده کنید، مزیتی است که فقط دوربین‌هایی که لنز قابل تعوض دارند به شما ارائه می‌دهند.

اما از آنجا که دوربین‌های دیگری هم در بازار موجودند که امکان تعویض لنز را دارند، ما DSLR ها را با یک مشخصه دیگر آنها دسته بندی می‌کنیم. DSLR ها به جز لنز قابل تعویض، یک آینه هم دارند که به شما امکان می‌دهد تا تصویر را مانند یک پریسکوپ، از داخل چشمی نوری آن هم ببینید.

اینکه وجود این آینه چه کاربردهای دیگری دارد موضوع این مقاله نیست. اما اینقدر مهم است که بودن و نبودن ان، گروه دوربین‌ها را تغییر می‌دهد. چون ما گروهی به نام دوربین‌های بدون آینه هم داریم.

دوربین‌های بدون آینه

دوربین‌های بدون آینه هم مانند دوربین‌های DSLR دارای لنز قابل تعویض هستند. حسگر‌های بزرگی دارند و خیلی از امکانات آنها با DSLR ها یکسان است. اما در این دوربین‌ها آینه حذف شده است و به همین دلیل یک سری مزایا و یک سری معایب نسبت به DSLR ها دارند.

به عنوان مثال دوربین‌های بدون آینه نمی‌توانند تصویر واقعی را در داخل منظره‌یاب نشان دهند و همه آنها به جای منظره‌یاب یا چشمی نوری، یک LCD خیلی کوچک دارند که از داخل آن تصویر را می‌بینیم. بنابراین کیفیت تصویری که می‌بینیم، کاملا وابسته به کیفیت همین نمایشگر است. به همین خاطر هم در بخش بدون آینه‌ها، در مشخصات تمامی دوربین‌ها، کیفیت منظره‌یاب آنها را هم ذکر می‌کنیم.

موضوع مهم دیگر، پشتیبانی از لنز‌های جدیدتر است.

برخی از این دوربین‌ها اصلا نمی‌توانند از لنز‌های قدیمی‌تر برند خودشان استفاده کنند و خیلی‌ها هم مجبورند با یک مبدل از این لنز‌ها استفاده کنند. از آنجا که دوربین‌های DSLR سال‌های زیادی است که در بازار بوده‌اند، معمولا محدوده لنز‌‌های بسیار بیشتری نسبت به بدون آینه‌ها دارند. اما لنز‌های بدون آینه در این زمینه بسیار محدود‌ترند.

دوربین‌های اکشن ورزشی

این دوربین‌ها برای کار در کوه و جنگل و دریا و کویر ساخته می‌شوند، نه برای عکاسی در خیابان و مهمانی‌ها.

ما این گروه را هم به لیست بهترین دوربین‌های عکاسی خودمان اضافه کردیم، چون نوع جدیدی از دوربین‌ها حساب می‌شوند که مشخصات کاملا متفاوتی با دیگر دوربین‌های عکاسی دارند.

به همین دلیل باید بتوانند در برابر ضربات، در هوای سرد، یا در زیر آب، بدون مشکل کار کنند و البته هر چقدر هم کیفیت بالاتری را ارائه دهند، چه بهتر!

مهم‌ترین فاکتور این دوربین‌ها بدنه قدرتمند و پایداری آنها در شرایط بد آب و هوایی است.

از آنجا که این شرایط معمولا مورد علاقه ورزشکاران است، ما این دوربین‌ها را اکشن و ورزشی می‌نامیم و گروهی را هم به آنها اختصاص داده‌ایم.

بهترین دوربین های عکاسی و فیلمبرداری کامپکت

ما بهترین دوربین‌ها در این رده را براساس محبوبیت جهانی آنها انتخاب کردیم.

در این میان، دوربین‌های متنوع با قیمت‌های مختلفی وجود دارند و البته برخی از آنها در بازار ایران، محبوب‌تر از مدل‌های دیگر هستند.

دوربین Sony ZV-1

 • حسگر 1 مگاپیکسلی 1 اینچی با تکنولوژی Exmor RS BSI CMOS
 • لنز 24-70mm ساخت زایس
 • فیلمبرداری UHD 4K30p با امکان ضبط ویدئوی خام
 • نمایشگر 3 اینچی لمسی باز شو

عضو تازه وارد دوربین‌های کامپکت سونی ZV-1 نام دارد (بخوانید زی‌وی-وان).

نمایشگر 3 اینچی آن کاملا به بیرون باز می‌شود و می‌تواند رو به سوژه قرار بگیرد. به همین دلیل هم یکی از بهترین دوربین‌ها برای فیلمبرداری از خود و vLogging است و احتمالا مورد توجه کسانی قرار می‌گیرد که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند.

امکانات این دوربین بسیار فراتر از یک دوربین کامپکت جیبی است.

خصوصا که سونی یک پایه مخصوص هم برای این دوربین عرضه کرده و بسیاری از امکانات کنترلی دوربین را روی آن هم قرار داده است. البته این پایه جداگانه به فروش می‌رسد.

امکاناتی مانند محو کردن پس‌زمینه، رتوش خودکار پوست صورت، تنظیم نوردهی براساس چهره سوژه و قابلیت‌هایی نظیر این کاملا نشان می‌دهد که بازار هدف این دوربین بلاگر‌ها بوده‌اند.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

این دوربین می‌تواند فوکوس پیوسته خودش را روی چشم سوژه قفل کرده و آن را دنبال کند و همچنین می‌تواند با سرعت 24 و 30 فریم بر ثانیه با رزولوشن UHD 4K هم فیلمبرداری کند.

روی این دوربین یک حسگر بزرگ 1 اینچی Exmor RS stacked CMOS قرار دارد و سونی از پردازنده بسیار قدرتمند BIONZ X روی آن استفاده کرده تا تبدیل به یکی از پرسرعت‌ترین دوربین‌های کامپکت شود.

لنز دوربین هم ساخت شرکت زایس و از سری مدل‌های ضد انعکاس ZEISS T* است که با بازه  24-70mmو دیافراگم فوق‌العاده f/1.8 تا f/2.8 یکی از بهترین لنز‌ها روی دوربین‌های کامپکت است. این لنز به لرزشگیر اپتیکال SteadyShot سونی هم مجهز شده تا برای کار در نور کم چه برای عکاسی و چه فیلمبرداری، مشکلی نداشته باشید.


امکانات سخت‌افزاری فیلمبرداری آن هم عالی است. جک ورودی و خروجی 3.5mm برای میکروفون و هدفون و همچنین وجود میکروفون استریو قدرتمند روی خود دوربین برای ضبط صدای گفتگو‌های تصویری و خروجی HDMI، تقریبا همه چیز را برای این دوربین تکمیل می‌کنند.

دوربین FUJIFILM X100V

حساسیت این دوربین از ISO 160-12800 متغیر است و به دلیل استفاده از تکنولوژی BSI در حسگر آن، نویز دوربین در شرایط کم‌نور بسیار ناچیز است.

این دوربین از یک حسگر بسیار پیشرفته 26.1 MP سری X-Trans CMOS 4 با اندازه APS-C استفاده می‌کند. این دوربین به واسطه استفاده از پردازشگر قدرتمند X-Processor 4 می‌تواند با رزولوشن 4K فیلمبرداری و با سرعت 11 فریم بر ثانیه با شاتر مکانیکی خودش عکاسی کند.

 • حسگر 1MP APS-C X-Trans BSI CMOS 4
 • پردازنده X-Processor 4
 • لنز Fujinon 23mm f/2
 • منظره‌یاب هیبریدی (ترکیبی از نوری و الکترونیکی)
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دنیای عکاسی فوجی با دوربین‌های کامپکت رنجفایندر خودش، دنیایی به شدت جذاب برای عکاسان حرفه ای است. دوربین‌های سری X100 که حالا با پنجمین نسخه آن روبرو هستیم، یک دوربین فوق‌العاده پیشرفته با سبک و استایل دوربین‌های قدیمی است که با لنز پرایم (با فاصله کانونی ثابت) حس و حال عکاسی حرفه‌ای و کلاسیک را به شما می‌دهد.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

سیستم فوکوس این دوربین هم از دوربین رده بالای فوجی X-Pro3 گرفته شده و می‌تواند با استفاده از 425 نقطه فوکوس ترکیبی یا هیبریدی فوکوس فوق‌العاده سریعی داشته باشد (همه نقاط هم Phase Detection هستند و هم تشخیص کنتراست. یعنی برای عکاسی و فیلمبرداری به یک سرعت عمل می‌کنند).

منظره‌یاب این دوربین نیز هیبریدی بوده و این‌بار با رزولوشن بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی به 3.69 میلیون نقطه OLED ارتقا یافته است.

لنز X100V هم یک لنز ثابت 24mm است که با توجه به حسگر APS-C آن زاویه دید حدود 35mm را به شما نمایش می‌دهد. حداکثر دیافراگم این لنز برابر f/2 است.

و نهایتا تمامی فیلتر‌های رنگی اختصاصی فوجی مانند Provia، Velvia، Astia و دیگر فیلتر‌های فوجی هم روی عکس و هم روی فیلم‌هایی که با این دوربین می‌گیرید در دسترس هستند. این یکی از بهترین و کارآمدترین دوربین‌های کامپکت برای حرفه‌ای محسوب می‌شود.

دوربین Sony HX400V

از تکنولوژی Exmor R CMOS در ساخت آن استفاده شده و البته با یک پردازشگر BIONZ X هم ترکیب شده تا در نور کم، کیفیتی بسیار بالاتر از سطح انتظار ما را ارائه دهد.

دوربین سونی HX100V را در واقع می‌توان ترکیبی از امکانات و طراحی یک دوربین DSLR با یک لنز خیلی بلند و سادگی استفاده از یک دوربین کامپکت در نظر گرفت. حسگر 20.4 مگاپیکسلی روی این دوربین هم اندازه یک دوربین کامپکت است (اندازه 1/2.3 اینچی).

 • حسگر 4MP 1/2.3″ Exmor R CMOS
 • پردازشگر Bionz X
 • لنز ساخت کارل زایس با بزرگنمایی اپتیکال 50X
 • فاصله کانونی لنز معادل 24-1200mm
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

این لنز با بزرگنمایی 50 برابر، ساخت شرکت Carl Zeiss است و فاصله کانونی معادل 24-1200mm را پوشش می‌دهد.

دیافراگم متغیر این لنز هم از f/2.8 تا f/6.3 در بسته‌ترین فاصله کانونی آن (یعنی روی 1200mm) تغییر می کند. البته لرزشگیر قدرتمند SteadyShot سونی هم روی این لنز قرار گرفته تا در نور کم هم بتوانید از فاصله کانونی بلند آن استفاده کنید.

این دوربین نمی‌تواند با رزولوشن 4K فیلمبرداری کند، اما در صورت استفاده از رزولوشن Full HD 1080p می‌توانید هم با سرعت عادی و هم با سرعت اسلوموشن 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کنید. سرعت عکاسی 10 فریم بر ثانیه آن هم برای ثبت صحنه‌های پر سرعت کافی است.

نمایشگر 3 اینچی این دوربین از تکنولوژی Xtra Fine  استفاده می‌کند و با قابلیت لمسی و تاشو و رزولوشن 921 هزار نقطه، برای کار در زوایای خیلی بالا یا پایین هم عالی است.

دوربین Sony HX100 را می‌توان یک دوربین همه کاره خانگی و سفری به شمار آورد.

دوربین Canon PowerShot G7 X Mark III

دوربین‌های سری G کانن، از ابتدا جزو کامل‌ترین و جذاب‌ترین دوربین‌های کامپکت این شرکت محسوب می‌شدند و همواره مورد توجه کسانی بودند که دوست داشتند با کمترین هزینه، یک دوربین با کیفیت و کوچک در اختیار داشته باشند.

 • حسگر 2MP 1″ Stacked CMOS
 • پردازشگر DIGIC 8 و فیلمبرداری 4K
 • لنز زوم با بزرگنمایی 2 برابر اپتیکال
 • نمایشگر لمسی چرخشی


این دوربین یک حسگر 20.1 مگاپیکسلی CMOS با اندازه 1 اینچ دارد که با پردازشگر DIGIC 8 کانن ترکیب شده و با سرعت فوق‌العاده 20 فریم بر ثانیه عکاسی کند. علاوه بر این می‌تواند با رزولوشن 4K و سرعت 30 فریم بر ثانیه هم فیلمبرداری کند.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

نمایشگر 3 اینچی این دوربین می‌تواند با یک چرخش 180 درجه، به طور کامل به سمت جلو برگردد و از این لحاظ برای عکاسی و فیلمبرداری سلفی کاملا کارآمد است.  ضمنا می‌توانید برای ارتباط بی‌سیم WiFi با تلفن‌های هوشمند، از نرم‌افزار بسیار پیشرفته کانن برای این کار استفاده کنید.

این نرم‌افزار حتی به شما امکان می‌دهد تا نمای دوربین را روی گوشی هوشمند خود ببینید و با آن عکاسی و فیلمبرداری کنید.

روی این دوربین یک لنز با فاصله کانونی متغیر 24-100mm با بزرگنمایی اپتیکال 4.2X قرار گرفته است که دیافراگم آن از f/1.8 تا f/2.8 متغیر است. ضمنا برای عکاسی در نور کم هم می‌توانید روی لرزشگیر اپتیکال Image Stabilizer ساخت خود کانن حساب کنید.

دوربین Canon IXUS 185

حسگر 20 مگاپیکسلی، فلاش روی دوربین، امکان عکاسی ماکرو از فاصله 1 سانتی‌متری، حالت‌های خودکار و دستی بسیار ساده، فیلمبرداری HD و صفحه نمایش بزرگ، از امکانات دیگر این دوربین هستند که می‌تواند آن را تبدیل به یک همسفر خوب برای شما بکند.


این دوربین بهترین گزینه برای کسانی است که تجربه‌ای بهتر از گوشی‌ موبایلشان را با قیمتی بسیار مناسب و کاربری بسیار ساده نیاز دارند.

 • حسگر 20 MP
 • لنز زوم 28-224mm با بزرگنمایی 8 برابر
 • کاربری بسیار ساده
 • فلاش قوی روی دوربین

دوربین کانن IXUS 185 که در برخی از کشور‌ها با نام ELPH 185 هم نامیده می‌شود یکی از دوربین‌های بسیار ارزان قیمت بازار است و با امکانات کاملا معمولی آن، احتمالا در برابر گوشی‌های هوشمند جدید چندان جذاب به نظر نمی‌رسد. اما این دوربین چند مزیت کاملا مهم نسبت به گوشی‌های همراه دارد.

اول اینکه ساخت کانن است و طبیعتا وقتی حسگر یا لنز یک دوربین را کانن می‌سازد، کیفیت عکس و فیلم به مراتب بالاتری نسبت به بسیاری از برند‌های سازنده گوشی‌های همراه دارد.

اما یک تفاوت بسیار مهم دیگر هم وجود دارد. لنز این دوربین دارای بزرگنمایی اپتیکال 8 برابر است و فاصله کانونی 28-224mm را پوشش می‌دهد. یعنی می‌توانید بدون افت کیفیت، از زاویه باز یک عکس دسته‌جمعی، روی چهره یک شخص در میان جمعیت زوم کنید و با استفاده از لرزشگیر اپتیکال Image Stabilizer اختصاصی خود کانن، بدون کمترین لرزش، یک عکس پرتره فوق العاده ثبت کنید.
البته همین مقدار زوم، می‌تواند به صورت نرم‌افزاری با تکنولوژی Zoom Plus کانن، بدون افت کیفیت تا 16 برابر هم برسد.

بهترین دوربین های حرفه‌ای  DSLR

دوربین‌های DSLR به دلیل حضور طولانی مدت در بازار و پشتیبانی از انواع لنز‌های حرفه‌ای و تجهیزات متنوع، یکی از پرفروش‌ترین محصولات عکاسی محسوب می‌شوند. در این لیست، هم دوربین‌های ارزان قیمت برای شروع عکاسی را معرفی می‌کنیم و هم دوربین‌های رده بالا و حرفه‌ای برای کاربری پیشرفته.

دوربین Nikon D3500

این یکی از بهترین دوربین‌های عکاسی نیکون است که تابحال ساخته شده است. یک دوربین بسیار کوچک و ساده DX-Format (فرمت غیر فول‌فریم‌های نیکون) که امکان پشتیبانی از تمام لنز‌های نیکون را دارد و امکانات و کیفیت آن برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار پا به دنیای عکاسی حرفه‌ای بگذارند عالی است.

 • حسگر 2MP DX-Format CMOS
 • پردازشگر EXPEED 4 و عکاسی 5 فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری Full HD اسلوموشن
 • بدون فیلتر Low-Pass
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

روی این دوربین یک حسگر بزرگ 24.2 مگاپیکسلی CMOS با اندازه APS-C قرار گرفته است و همراه با پردازشگر EXPEED 4 می‌تواند با حساسیت ISO 100-25600 در شرایط مختلف نوری عکس‌های باکیفیتی بگیرد.

همچنین ترکیب این دو، به Nikon D3500 اجازه می‌دهد تا با سرعت 5 فریم بر ثانیه همراه با فوکوس و نورسنجی تک تک فریم‌ها و با رزولوشن Full HD 1080p و سرعت اسلوموشن 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کند.

نمایشگر این دوربین یک LCD با رزولوشن 921 هزار نقطه 3 اینچی است که البته لمسی یا باز‌شو نیست، اما برای فیلمبرداری یا عکاسی LiveView کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد. منظره‌یاب نوری بزرگ، فلاش روی دوربینی قوی و یک باطری لیتیوم یون که با هر بار شارژ می‌تواند بیش از 1500 عکس بگیرد، از نقاط قوت این دوربین جذاب است.

نیکون روی این دوربین از قابلیت SnapBridge استفاده کرده است که یک پل ارتباط بی‌سیم با استفاده از بلوتوث برای ایجاد رابطه بین دوربین و گوشی‌های هوشمند است.

به این ترتیب که به محض گرفتن هر عکس، نسخه‌ای از آن را می‌توانید در گوشی تلفن همراهتان داشته باشید و از آنجا که این قابلیت با بلوتوث کار می‌کند، برخلاف WiFi مصرف بسیار پایینی دارد و می‌توانید در تمام طول روز با خیال راحت آن را روشن بگذارید.

ضمنا نیکون فیلتر Low-Pass را از روی حسگر این دوربین حذف کرده است و به همین دلیل هم شارپنس آن بسیار بیشتر از حد انتظار ما از دوربینی با این رزولوشن است.

دوربین Canon EOS 850D

کانن در این دوربین‌ هم مانند اغلب مدل‌های اخیر خود از تکنولوژی Dual Pixel AF روی تمام سطح حسگر استفاده کرده است. به واسطه این تکنولوژی، هر نقطه از حسگر می‌تواند به عنوان یک نقطه فوکوس عمل کند و عملا تمام سطح کادر دوربین جزو محدوده فوکوس محسوب می‌شود.

این قابلیت در کنار سرعت بالا و حرکت کاملا بی‌صدای لنز‌های STM که همراه این دوربین ارائه می‌شوند، فوکوسی باور نکردنی و بسیار سریع را در هنگام فیلمبرداری یا عکاسی با Live View به شما می‌دهد.

 • حسگر 1MP APS-C CMOS
 • قابلیت فوکوس Dual Pixel AF
 • فیلمبرداری 4K
 • نمایشگر بازشو لمسی

دوربین‌های کانن سری Rebel که به مدل‌های سه رقمی کانن مشهورند (چون نام آنها دارای سه عدد هست) اصولا برای کاربران تازه‌کار ساخته می‌شوند. اما دوربین Canon EOS 850D بسیار فراتر از یک دوربین استارتر است. کانن بسیاری از امکانات دوربین‌های DSLR رده بالای خودش را در این دوربین کوچک هم قرار داده است.

دوربین 850D یک حسگر 24.1 مگاپیکسلی CMOS با اندازه APS-C دارد و با پردازشگر بسیار سریع DIGIC 8 هم ترکیب شده تا بتواند با سرعت 7 فریم بر ثانیه عکاسی کرده و با رزولوشن 4K فیلمبرداری کند.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف


ضمن اینکه نمایشگر این دوربین لمسی و کاملا باز شو است و می‌توانید دوربین را در هر زاویه‌ای نگه دارید و با سرعت روی هر سوژه‌ای فوکوس کنید.

نکته جالب‌تر اینکه این دوربین ارزان قیمت دارای تشخیص چهره و فوکوس روی چشم هم هست و می‌تواند در صحنه‌های پرتحرک، فوکوس را در دقیق‌ترین حالت روی سوژه‌های انسانی قفل کند.

عکاسی با فایل خام 14 بیتی، لرزشگیر دیجیتالی 5 محوره روی ویدئو‌ها و باطری با قدرت 1250 شات به ازای هر شارژ از امکانات دیگر این دوربین فوق‌العاده هستند.

دوربین نیکون D500

نیکون در این دوربین از پردازشگر EXPEED 5 استفاده کرده است تا بتواند با سرعت 10 فریم بر ثانیه، همراه با فوکوس و نورسنجی تک‌تک فریم‌ها عکس بگیرد. بافر این دوربین برای عکاسی با فرمت خام با سرعت 10 فریم بر ثانیه، 200 فریم است. یعنی می‌تواند 20 ثانیه با همین فرمت به صورت پیوسته عکس بگیرد.

 • حسگر 9MP DX-Format CMOS
 • پردازشگر EXPEED 5
 • نمایشگر لمسی تا شو با رزولوشن 2539 هزار نقطه
 • فیلمبرداری 4K
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دوربین Nikon D500 را می‌توان بهترین دوربین عکاسی غیر فول‌فریم نیکون نامید. این دوربین یک حسگر 20.9 مگاپیکسلی CMOS با اندازه APS-C دارد، اما واقعا از نظر کیفیت و امکانات، از حسگر‌های فول‌فریم این شرکت چندان عقب‌تر نیست.

ماژول فوکوس این دوربین Multi-CAM 20K 153-point AF  است که شامل 153 نقطه فوکوس تشخبص فاز، از جمله 99 نقطه فوکوس از نوع کراس می‌شود. جالب‌ است بدانید نیکون از همین ماژول در دوربین‌های سری D5 هم استفاده کرده است. (تصور کنید ترکیب این تعداد نقاط فوکوس، با سیستم‌های فوکوس‌یابی مشهور نیکون چه چیزی می‌شود!)

به همین دلیل هم این یکی از بهترین دوربین‌های نیکون برای عکاسی پرسرعت مانند عکاسی خبری و ورزشی و حیات‌وحش است. محدوده حساسیت این دوربین ISO 100-51200 است و می‌تواند به صورت نرم‌افزاری تا ISO 1640000 هم بالا برود!

نمایشگر 3 اینچی لمسی و تاشو، دو درگاه کارت حافظه SD و CFexpress و بدنه عایق‌بندی شده فلزی از آلیاژ منیزیم از دیگر امکانات این دوربین سریع است.

نیکون D500 می‌تواند با رزولوشن 4K فیلمبرداری کند و درگاه‌های 3.5mm ورودی و خروجی آن برای میکروفون و هدفون هم امکان کار با تجهیزات پیشرفته صدابرداری را به شما می‌دهد.

دوربین Canon 5D Mark IV

رزولوشن 30.4 مگاپیکسل این دوربین، بسیار بیشتر از چیزیست که اغلب عکاسان به آن نیاز داشته باشند و در کنار پردازشگر DIGIC 6+ امکان عکاسی پی‌درپی 7 فریم بر ثانیه (به مدت 3 ثانیه) با استفاده از تمام این کیفیت را دارد.

 • حسگر 30 مگاپیکسلی فول فریم
 • سرعت عکاسی 7 فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری 4K
 • نمایشگر بازشو با رزولوشن 62 میلیون نقطه
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

سری دوربین‌های Canon 5D در طی این سال‌ها همواره جزو محبوب‌ترین دوربین‌های DSLR بوده‌اند و آخرین نسخه آن یعنی 5D Mark IV چند سالی هست که بازار را در دست خودش گرفته است.

نمایشگر 3.2 اینچی این دوربین می‌تواند به طور کامل رو به بیرون باز شود و با کیفیت 1.62 میلیون نقطه‌ای خودش، تصویری بسیار شفاف از کادر دوربین را به نمایش می‌گذارد.

این نخستین دوربین از سری 5D است که می‌توانست با رزولوشن 4K فیلمبرداری کند.

اما آنچه که این دوربین را بین فیلمبرداران (خصوصا در ایران) محبوب کرده است، فوکوس بسیار سریع و کاملا بی‌صدای Dual Pixel AF آن است که در هنگام فیلمبرداری، به کاربر امکان می‌دهد تا با لمس هر نقطه‌ای از تصویر، به راحتی شارپ‌ترین و دقیق‌ترین فوکوس را روی آن نقطه به دست آورد.


البته خود دوربین هم دارای 61 نقطه فوکوس تشخیص فاز است که 41 نقطه از آن از نوع کراس است و می‌توانند با انواع حالت‌های مختلف، هم روی سوژه قفل کرده و هم ان را دنبال کنند.

فیلمبرداری با فرمت‌های ویدیویی خام، پشتیبانی از دو کارت حافظه SD و CF و بدنه‌ای بسیار مقاوم و کاملا عایق‌بندی شده، آن را به یک دوربین همه‌کاره برای انواع شرایط مختلف عکاسی تبدیل می‌کند.

یک قابلیت فوق العاده در این دوربین که کمتر به آن توجه شده، قابلیت Dual Pixel RAW است که به کاربر امکان می‌دهد تا در صورت ویرایش فایل خام آن با خود برنامه کانن، پس از عکس‌برداری هم نقطه فوکوس را تا حدی جابه‌جا کند و دقیق‌ترین و شارپ‌ترین حالت عکس را از آن خروجی بگیرد. این قابلیت امکان کنترل بوکه را نیز به کاربر می‌دهد.

دوربین Nikon D850

به جرات می‌توان Nikon D850 را بهترین دوربین عکاسی DSLR این شرکت نامید.

 • حسگر 7MP FX-Format BSI CMOS
 • پردازشگر EXPEDD 5 با سرعت عکاسی 7 فریم بر ثانیه
 • نمایشگر لمسی 2″ 2.36m-Dot تاشو
 • فیلمبرداری 4K UHD و Full HD 1080p 120fps

این دوربین فول فریم یک حسگر 45.7 مگاپیکسلی با تکنولوژی BSI CMOS دارد که با پردازشگر EXPEED 5 ترکیب شده و می‌تواند با همین رزولوشن، با سرعت فوق‌العاده 7 فریم بر ثانیه همراه با فوکوس و نورسنجی تمام سطح کادر عکاسی کند.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دوربین‌های حرفه‌ای معمولا یا رزولوشن خیلی بالایی دارند یا سرعت خیلی زیادی. اما نیکون در دوربین D850 خودش در هر دو زمینه به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

این دوربین یک مد مخصوص تبدیل نگاتیو آنالوگ به دیجیتال دارد و همچنین می‌تواند برای فیلمبرداری تایم لپس با رزولوشن 8 مگاپیکسل هم به کار گرفته شود.

ماژول فوکوس D850 همان ماژول فوکوس D5 است (Multi-CAM 20K 153-point AF ) و با 153 نقطه فوکوس که 99 تا از آن از نوع کراس است، نه تنها یک دوربین عکاسی پرتره و منظره فوق العاده، بلکه یک دوربین برای عکاسی ورزشی و پرسرعت و حتی یک دوربین فیلمبرداری بسیار پیشرفته هم به شمار می‌رود.

تکنولوژی Back Illuminated در حسگر این دوربین که آن را به اختصار BSI می‌نامند، امکان عکس‌برداری در نور خیلی کم با نویز بسیار پایین را به دوربین می‌دهد.

علاوه بر این، نیکون فیلتر Low Pass را هم از روی این حسگر حذف کرده تا علاوه بر رزولوشن بالا، شارپنس آن را هم افزایش دهد. به همین دلیل این دوربین یکی از شارپ‌ترین عکس‌ها را در بین همه نیکون‌ها می‌گیرد.

رزولوشن فیلمبرداری 4K با استفاده از تمام سطح حسگر، نمایشگر با کیفیت 3.2 اینچی با رزولوشن 2.359 میلیون نقطه‌ای، منظره‌یاب چشمی بزرگ و بسیار باکیفیت، درگاه های مخصوص صدابرداری و البته پشتیبانی از کارت‌های حافظه CFexpress Type B/XQD و SD UHS-II این دوربین را به پرچمدار دوربین‌های DSLR نیکون تبدیل کرده است.

بهترین دوربین های بدون آینه

تا چند سال پیش، دنیای دوربین‌های حرفه‌ای شامل هر دو گروه DSLR ها و بدون آینه‌ها می‌شد. دلیل این موضوع هم این بود که تمرکز سونی به عنوان یکی از مهم ترین سازندگان دوربین‌های عکاسی، بر روی شاخه بدون آینه‌ها قرار داشت و از سوی دیگر نیکون و کانن هم به عنوان مشهورترین شرکت‌های سازنده دوربین، بهترین مدل‌های خودشان را با فرمت DSLR ارائه می‌کردند.

اما ورود این دو برند به زمین بازی سونی باعث شده تا حالا مدل‌های بسیار خوبی را از همه این برند‌های مشهور با فرمت بدون آینه ببینیم. یک دلیل مهم برای اینکه همچنان سونی را بازیگر اصلی این گروه ببینیم، نه فقط امکانات عالی دوربین‌های این شرکت، بلکه گستره وسیع لنز‌هایی است که در طول این سال‌ها (خصوصا در دنیای بدون آینه‌ها) برای دوربین‌های این شرکت ساخته شده است.

این در حالی است که کانن و نیکون در این زمینه ضعیف‌تر هستند و تعداد لنز‌هایی که برای دوربین‌های بدون آینه این دو شرکت در دسترس است، بسیار کمتر از و محدود‌تر از سونی است.

با این توضیح، سعی می‌کنیم بهترین دوربین‌های عکاسی بدون آینه همه این شرکت ها را مورد بررسی قرار دهیم.

دوربین Canon EOS M50 Mark II

این دوربین بدنه‌ای هم تراز دوربین‌های کامپکت دارد، اما در ان از یک حسگر با اندازه بزرگ APS-C و رزولوشن عالی 24 مگاپیکسل استفاده شده است. این حسگر در کنار یکی از سریع‌ترین پردازنده‌های کانن یعنی DIGIC 8 می‌تواند با سرعت 10 فریم بر ثانیه به صورت پی‌درپی عکس بگیرد.

 • حسگر 1MP APS-C CMOS
 • پردازشگر DIGIC 8 و سرعت عکاسی 10 فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری UHD 4K
 • تشخبص فوکوس خودکار و قابلیت تشخیص چشم
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

اگر هدف از عکاسی با دوربین‌های بدون آینه، استفاده از بالاترین کیفیت در کوچکترین بدنه ممکن باشد، باید بگوییم که کانن EOS M50 Mark II به خوبی از پس این وظیفه برآمده است.

با این پردازشگر، محدوده حساسیت این دوربین از ISO 100 تا 25600 می‌رسد و البته جزو ارزان‌ترین دوربین‌های بدون آینه موجود در بازار هم هست که می‌تواند با رزولوشن 4K نیز فیلمبرداری کند.

این دوربین یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی و فیلمبرداری سلفی است. با وجود بدنه بسیار کوچک EOS M200، نمایشگر آن به طور کامل رو به جلو باز می‌شود و می‌توانید در حین کار، کاملا کادر اطراف خودتان را بررسی کنید. این نمایشگر 3 اینچی و دارای رزولوشن 1.04 میلیون پیکسل و به صورت لمسی است.

جالب اینجاست که روی همین بدنه کوچک هم کفشک مخصوص فلاش کانن را می‌بینیم، یعنی می‌توانید مانند دوربین‌های حرفه‌ای این شرکت، از فلاش های اسپیدلایت کانن روی آن استفاده کنید.

کانن در حسگر این دوربین از تکنولوژی Dual Pixel AF استفاده کرده است که یعنی همراه با لنز‌های STM مخصوص این دوربین‌های کوچک (که مانت M نام دارد) دقت فوکوس آنها بسیار بالا می‌رود و با لمس کردن هر نقطه از تصویر کاملا بی‌صدا و سریع روی آن نقطه فوکوس می‌کند.

نهایتا اینکه می‌توانید این دوربین را از طریق WiFi به گوشی هوشمند یا تبلت خودتان وصل کنید و با استفاده از نرم‌افزار پیشرفته کانن برای دوربین‌های خودش، از کار کردن با ان لذت ببرید.

دوربین Sony A6100

سونی در این دوربین از حسگر فوق‌العاده Exmor با رزولوشن 24.2 مگاپیکسل استفاده کرده است و ترکیب آن با پردازشگر BIONZ X به این دوربین امکان می‌دهد تا با سرعت 11 فریم بر ثانیه عکس بگیرد. نکته مهم امکان دنبال کردن فوکوس روی سوژه‌های متحرک و امکان قفل فوکوس روی چشم انسان در تک تک این فریم‌ها است.

دوربین a6100 سونی425  نقطه فوکوس هیبریدی دارد که ترکیبی از تشخیص فاز و تشخبص کنتراست برای دستیابی به بالاترین سرعت فوکوس در هر دو وضعیت عکاسی و فیلمبرداری است.

 • حسگر 2MP APS-C Exmor CMOS
 • پردازشگر Bionz X و فیلمبرداری 4K و Full HD 1080p 120fps
 • منظره‌یاب SVGA Tru-Finder 1.44m-Dot OLED
 • نمایشگر تاشو 3 اینچی لمسی
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دوربین‌های بدون آینه سری A6000 که با چندین مدل مختلف در بازار حضور دارند (جدید‌ترین آنها A6600 است) یک عضو نسبتا ارزان قیمت به نام A6100 دارد که یکی از بهترین دوربین‌های عکاسی با حسگر APS-C موجود در بازار است. این دوربین برخی از قابلیت‌های مدل‌های بسیار پیشرفته‌تر را در خود دارد.

به عنوان مثال سیستم فوکوس پیشرفته سونی با امکان قفل فوکوس روی چشم، در این مدل کوچک و ارزان قیمت دیده می‌شود و البته امکان پشتیبانی از تمامی لنز‌های مانت E سونی که در بازار تنوع زیادی دارند را هم دارد.

نمایشگر این دوربین 3 اینچی و با رزولوشن 921  هزار نقطه‌ای و لمسی است و علاوه بر این دارای یک منظره‌یاب الکترونیکی جداگانه OLED نیز هست.

ضمنا نمایشگر آن می‌تواند با زاویه 180 درجه رو به جلو برگردد و برای فیلمبرداری و عکاسی از خود خصوصا برای محتوای ویدئویی برای شبکه‌های اجتماعی عالی است. سونی A6100 یکی از کارآمدترین و مناسب‌ترین دوربین‌های بدون آینه موجود در بازار محسوب می‌شود.

این دوربین می‌تواند با رزولوشن UHD 4K فیلم بگیرد و نگه داشتن فوکوس روی چهره سوژه در فیلمبرداری هم در دسترس است.

FUJIFILM X-T30

شکل و ظاهر X-T30 شما را به یاد دوربین‌های کلاسیک قدیمی می‌اندازد که در دست استادان بزرگ عکاسی می‌دیدید. اما در قلب آن یکی از پیشرفته‌ترین حسگر‌های دنیا که ساخت خود فوجی است قرار گرفته است.

حسگر X-Trans CMOS 4 فوجی با رزولوشن 26.1 مگاپیکسل و اندازه بزرگ APS-C همراه با یک پردازشگر X-Processor 4 در این دوربین قرار دارد.  البته این دوربین از 4 پردازشگر موازی برای دستیابی به سرعت بالاتر استفاده می‌کند.

 • حسگر 1MP APS-C X-Trans BSI CMOS 4
 • پردازشگر X-Processor 4 با 4 پردازنده
 • فیلمبرداری UKD 4K با امکان ضبط فرمت خام
 • نمایشگر 36 میلیون نقطه‌ای OLED
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دوربین X-T30 می‌تواند با سرعت 8 فریم بر ثانیه عکاسی می‌کند و ضمنا فیلمبرداری 4K این دوربین فقط 1.25x بزرگنمایی یا زوم دارد که برای دوربینی با این سطح بسیار خوب است.

دنیای عکاسی با فوجی، طرفداران خاص خودش را دارد. این دوربین‌ها فضای رنگی و کاری خاصی دارند که باعث می‌شود تا کسانی که یکبار با دوربین‌های فوجی کار می‌کنند، دیگر هرگز آن را ترک نکنند. دوربین X-T30 یکی از محبوب‌ترین دوربین‌های بدون آینه سونی است که الان در بازار ایران پیدا می‌کنید.

منظره‌یاب 2.36 میلیون نقطه‌ای OLED، نمایشگر 3 اینچی با رزولوشن 1.04 میلیون نقطه‌ای لمسی که می‌تواند رو به بالا و پایین تا شود و پشتیبانی از تمامی فیلتر‌های رنگی مخصوص فوجی، جزو مهم‌ترین مشخصات این دوربین فوق‌العاده هستند.

دوربین Nikon Z 5

درون این دوربین یک پردازشگر 24.3 مگاپیکسلی فول فریم قرار گرفته و بسیاری از امکانات آن از دوربین رده بالای Z6 نیکون گرفته شده است. به نظر می‌رسد نیکون قصد داشته تا یک دوربین ارزان قیمت فول فریم را با امکانات زیاد معرفی کند تا کاربرانی را که به سمت سری A7 سونی می‌روند به سمت خودش بکشد.

 • حسگر 3MP FX-Format CMOS
 • پردازشگر EXPEED 6 و لرزشگیر داخل بدنه
 • فیلمبرداری UHD 4K
 • منظره‌یاب الکترونیکی 6m-Dot OLED

در حال حاضر ارزان‌ترین فول‌فریم‌های دنیای بدون آینه‌ها، دو دوربین Nikon Z 5 و Canon RP هستند. اما بین این دو دوربین در لیست بهترین دوربین‌های عکاسی بدون آینه، قطعا Nikon Z 5 جای می‌گیرد. دلیل این موضوع را هم به شما می‌گوییم.

سیستم فوکوس این دوربین 273 نقطه فوکوس دارد که همگی از نوع هیبریدی هستند.

یعنی هم همه نقاط هم در هنگام عکاسی و هم در هنگام فیلم‌برداری سریع‌ترین سرعت ممکن را دارند. با توجه به سابقه و مهارت نیکون در تعریف قابلیت‌های فوکوس خودکار و خصوصا با وجود قفل فوکوس روی چشم، می‌توانیم انتظار یک دوربین بسیار پیشرفته برای عکاسی از صحنه‌های اکشن و پرسرعت را داشته باشیم.

به دلیل استفاده از پردازشگر پرسرعت EXPEED 6، حساسیت این دوربین می‌تواند تا ISO 51200 بالا برود و البته قابلیت فیلمبرداری 4K را هم دارد. سرعت عکس‌برداری آن هم 4.5 فریم بر ثانیه است که برای دوربینی در این سطح و قیمت کافی است.

البته علاوه بر این امکان Focus Peaking هم در این دوربین وجود دارد که نسبت به Canon RP که فاقد ان هست، برای عکاسی ماکرو بسیار کار‌آمد‌ تر محسوب می‌شود.

منظره‌یاب الکترونیکی این دوربین با 3.6 میلیون نقطه یکی از باکیفیت‌ترین منظره‌یاب‌ها در دوربین‌های میرورلس است. نمایشگر آن هم 3.2 اینچی با رزولوشن 1.04 میلیون نقطه به صورت لمسی و تا شو طراحی شده است.

اما آنچه که این دوربین را بالاتر از Canon RP قرار می‌دهد، لرزشگیر 5 محوره داخل بدنه آن است. از انجا که می‌توانید لنز‌های سری F نیکون را با یک مبدل FTZ به این بدنه متصل کنید، می‌توانید با خیال راحت از لنز‌های بدون لرزشگیر نیکون هم در نور کم استفاده کنید و مطمئن باشید که خود دوربین می‌تواند لرزش دست شما را حذف کند.

دوربین Sony A7 III

سونی در این دوربین از یک حسگر 24.2 مگاپیکسلی با تکنولوژی Exmor R BSI CMOS و حسگر بسیار پرسرعت BIONZ X استفاده کرده است. به این ترتیب می‌تواند با سرعت 10 فریم بر ثانیه عکس‌برداری کند که برای یک دوربین فول‌فریم عدد بسیار خوبی محسوب می‌شود.

بدون شک محبوب‌ترین دوربین بدون آینه سونی در بازار ایران این دوربین است. البته این بهترین دوربین عکاسی سونی نیست، اما در بین دوربین‌های بدون آینه این شرکت، بهترین توازن بین امکانات عکاسی، امکانات فیلمبرداری و ضمنا قیمت مناسب را دارد.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

سیستم فوکوس هیبریدی یا ترکیبی این دوربین هم بسیار پیشرفته است. ترکیبی از 693 نقطه فوکوس تشخیص فاز و 425 نقطه فوکوس تشخیص کنتراست، باعث می‌شود تا با کوچکترین لمس روی نمایشگر دوربین، با سریع‌ترین و دقیق‌ترین فوکوس ممکن، سوژه را دنبال کند.

نمایشگر 3 اینچی با رزولوشن 922  هزار نقطه و تاشو، یک منظره‌یاب 2.36 میلیون نقطه‌ای، فیلمبرداری 4K با فرمت خام و ضبط ویدئو‌های Full HD 1080p با سرعت 120 فریم بر ثانیه و همچنین پشتیبانی از دو درگاه کارت حافظه، این دوربین را به یک انتخاب کاملا حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

حساسیت ISO 100-51200 و استفاده از حسگر BSI در این دوربین، امکان عکس‌برداری بسیار با کیفیت در نور کم را به شما می‌دهد. علاوه بر این روی حسگر A7 III یک لرزشگیر 5 محوره SteadyShot هم قرار دارد که می‌تواند تا 5 استاپ سرعت پایین‌تر از سرعت مجاز هم لرزش دست را حذف کند.

دوربین Sony A1

حسگر فول فریم این دوربین با تکنولوژی Exmor RS BSI ساخته شده و یک پردازنده کاملا جدید به نام BIONZ XR برای آن طراحی شده است.

دوربین A1 پرچمدار دوربین‌های سونی است و واقعا نام پرچمدار برازنده آن است. رزولوشن بسیار بالای 50 مگاپیکسل برای عکاسی و امکان ضبط ویدئو‌های 8K تنها بخشی از امکانات این غول دنیای تصویرگری است.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

سیستم فوکوس این دوربین 759 نقطه هیبریدی دارد که تقریبا تمام سطح حسگر را پوشش می‌دهند. امکان دنبال کردن سوژه‌های متحرک و قفل فوکوس روی چشم انسان هم بسیار سریع و بدون نقص انجام می‌شود.

این دوربین می‌تواند با سرعت باورنکردنی 30 فریم بر ثانیه (با رزولوشن 50 مگاپیکسل!) عکس بگیرد و ویدئو‌های 4K با سرعت اسلوموشن 120 فریم بر ثانیه ضبط کند! ویدئو‌های این دوربین 10-bit هستند و می‌توانید به طور طبیعی و نه نرم افزاری، با حساسیت ISO 102400 هم با آن فیلم و عکس بگیرید.

منظره‌یاب این دوربین با رزولوشن 9.44 میلیون نقطه و سرعت رفرش 240 بار در ثانیه، قوی‌ترین منظره‌یابی است که تا بحال روی یک دوربین بدون آینه قرار گرفته است.

سمپلینگ ویدئو‌های این دوربین 4:2:2 و عمق رنگ فایل‌های خام آن 16-bit است. توجه داشته باشید که این دوربین چه در هنگام فیلمبرداری 8K و چه 4K هیچگونه کراپی را ندارید و ضبط با استفاده از تمام سطح حسگر انجام می‌شود.

تک تک مشخصات این دوربین، بسیار فراتر از چیزیست که تا به امروز در دنیای عکاسی اتفاق افتاده است و به نوعی می‌توان ان را بهترین دوربین عکاسی حال حاضر دنیای میرورلس‌ها در نظر گرفت.

بهترین دوربین عکاسی اکشن

خیلی ها دنیای دوربین‌های اکشن را با برند گوپرو تعریف می‌کنند. اما گوپرو تنها یکی از بازیگران مطرح در این بازار است. ما در اینجا چند تا از بهترین دوربین‌های عکاسی اکشن از برند‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با توجه به نیاز خودتان، مدل جذاب‌تر را از میان آنها انتخاب کنید.

دوربین GoPro HERO10 BLACK

نمایشگر جلوی دوربین حالا 1.4 اینچی شده است و می‌توانید به صورت زنده، خودتان را در ویدئو‌هایی که ضبط می‌کنید ببینید. حتی زمانی که لرزشگیر روشن است. یکی از قابلیت‌های جالب روی این دوربین HindSight نام دارد که با آن می‌توانید 30 ثانیه قبل از شروع فیلمبرداری را نیز ضبط کنید.

با این قابلیت می‌توانید مطمئن باشید که صحنه‌های جذابی که قبل از فشردن دکمه ضبط دیده‌اید هم از دست نمی‌روند.

 • حسگر 23 مگاپیکسلی GP2
 • نمایشگر هم در جلو و هم در عقب دوربین
 • لرزشگیر قدرتمند نرم‌افزاری
 • فیلمبرداری با رزولوشن 3K 60fps و 4K 120fps
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

دوربین گوپرو HERO10 Black پرچمدار دوربین‌های اکشن این شرکت محسوب می‌شود. حسگر این دوربین 23 مگاپیکسل رزولوشن دارد. این دوربین می‌تواند با رزولوشن 5.3K ویدئو‌هایی با سرعت 60 فریم بر ثانیه ضبط کند و در صورت استفاده از رزولوشن 4K سرعت آن برابر 120 فریم بر ثانیه می‌شود.

بدنه Gopro Hero10 Black بدون محافظ تا 10 متر زیر آب مقاوم است و در صورت تمایل به استفاده در عمق بیشتر می‌توانید از قاب بدنه مخصوص آن نیز استفاده کنید.

این دوربین لرزشگیر اپتیکال ندارد. اما یک نسخه از لرزشگیر دیجیتالی به نام HyperSmooth روی آن طراحی شده که نسخه 4 آن جدیدترین و دقیق‌ترین لرزشگیر در بین دوربین‌های گوپرو است.

نمایشگر 2.3 اینچی لمسی، امکان عکسبرداری با فرمت خام، ضبط صدای با کیفیت و عکاسی تایم لپس و دید در شب تنها بخشی از امکانات این دوربین اکشن مشهور هستند.

دوربین DJI Pocket 2 Gimbal

اما دلیل معرفی این دوربین در لیست بهترین دوربین‌های عکاسی، قدرت بی‌نظیر گیمبال آن است که عکاسی و فیلمبرداری سلفی را برایتان بسیار راحت می‌کند. شما می‌توانید در شرایط پر جنب و جوش مانند راه رفتن و دویدن، دوچرخه‌سواری، سوارکاری یا اسکی کردن هم ویدئو‌هایی با حرکات بسیار نرم و روان را ضبط کنید.

 • حسگر 64 مگاپیکسلی 1/1.7 اینچی CMOS
 • فیلمبرداری 4K اسلوموشن 60 فریم بر ثانیه
 • لرزشگیر مکانیکی 3 محوره
 • امکان زوم 8 برابر و زاویه دید 93 درجه
بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

این در واقع ترکیبی از یک دوربین و یک گیمبال یا لرزشگیر مکانیکی است. این ترکیب بسیار فراتر از سر هم کردن دو وسیله است بلکه این دوربین DJI Pocket 2 Gimbal واقعا به صورت ترکیبی طراحی شده است. به طوری که لرزشگیر آن شبیه به یک دسته بسیار کوچک و نمایشگر آن هم روی همین گیمبال طراحی شده است.

در زمینه صدابرداری هم این دوربین کوچک ، بسیار قوی عمل کرده است. 4 میکروفون که هر چهارتای آنها طوری طراحی شده‌اند که فقط صدای طرفی که دوربین را به آن سو گرفته‌اید ضبط می‌شود.

حسگر 1/1.7 اینچی این دوربین بزرگ‌تر از اغلب دوربین‌های موبایل موجود در بازار است و با لنز 20mm f/1.8 می‌تواند در نور کم، عکس و فیلم‌هایی بسیار باکیفیت‌تر از گوشی‌های هوشمند پیشرفته را ضبط کند.

علاوه بر این یک کیت کمبو هم برای این محصول ارائه شده است که علاوه بر این دوربین، کلی تجهیزات جانبی دیگر مانند سه پایه مخصوص، میکروفون بی‌سیم، بند مچی و بسیار وسایل کاربردی دیگر هم همراه آن ارائه می‌شود. به این ترتیب شما یک دوربین همه کاره را برای کار در محیط‌های مختلف در جیب خواهید داشت.

دوربین Insta360 ONE R

ماژول فیلمبرداری هم قابل تعویض است و می‌توانید از یک دوربین با حسگر 1 اینچی 19 مگاپیکسلی و امکان فیلمبرداری 5.3K استفاده کنید. دقیقا به همین شیوه هم می‌توانید از یک دوربین 360 درجه به جای دوربین اصلی این  دستگاه استفاده کنید و با ان ویدئو‌های فراگیر 360 بگیرید.

 • رزولوشن تصویربرداری حسگر 4K
 • پشتیبانی از فرمان‌های صوتی و قفل فوکوس
 • مقاوم تا عمق 5 متری
 • مجهز به لرزشگیر نرم‌افزاری

جالب اینجاست که کل مجموعه هم بدون نیاز به قاب جداگانه تا 5 متر زیر آب هم ضد آب است و در صورت تمایل به استفاده در عمق بیشتر می‌توانید از کیس مخصوص آن استفاده کنید.

بهترین دوربین عکاسی و فیلمبرداری در انواع مختلف

وقتی درباره دوربین اکشن Insta360 ONE R حرف می‌زنیم، در واقع درباره یک محصول صحبت نمی‌کنیم. دوربین Insta360 ONE R یک دوربین ماژولار است، یعنی می‌توانید بخش هایی را به آن اضافه کنید و عملکرد دوربین را تغییر دهید. مدل پایه برای این دوربین، شامل سه قطعه جداگانه می‌شود.

قسمت پردازشگر این دوربین دارای یک نمایشگر  لمسی است که در حالت عادی پشت مجموعه قرار می‌گیرد. اما در صورت نیاز به فیلمبرداری سلفی، می‌توانید آن را به سمت جلو برگردانید.

یک دوربین 4K که زاویه دید بسیار بازی هم دارد، یک بخش هسته‌ یا پردازشگر و یک باطری که به عنوان پایه، این دو قسمت را به هم وصل می‌کند.

این دوربین یکی از عجیب‌ترین تجهیزات تصویربرداری اکشن است و نه تنها در فیلمبرداری ورزشی، بلکه در عکاسی عمومی هم می‌تواند به عنوان یک دوربین باکیفیت همیشه همراه شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *